Това е едно много приятно и закачливо изпълнение на духовия оркестър , който е част от „визитната картичка“ на ВМС и града.
Той участва в ритуали по посрещане на официални делегации и чуждестранни кораби, шествия и ритуали, военни клетви и празници, концерти .
Оркестърът е само с 5 години „по-млад“ от самия флот и като него се ражда на Дунава. През 1883 година са назначени първите 22 музиканти и капелмайстор-Франц Минарик.
1889г. във Варна се създава щаб на военноморския флот и тук е преведен и флотския оркестър.
Диригентската палка преминава последователно през ръцете на Венцеслав Павел, Александър Наумов, Петър Касабов, Георги Попов, Яким Попилиев, Емил Димчев, Радослав Хараламбиев и други – общо 16 диригенти до днес.
Една от първите международни изяви на оркестъра е посещението на борда на учебния крайцер „Надежда“ в Севастопол през 1901 година. Следват турнета и фестивали в Румъния, Унгария, Гърция, Украйна.
В по-нови времена оркестърът включва в репертоара си произведения от Росини, Вебер, Бетховен, Моцарт, Щраус, Райчев, Карастоянов, оркестрови разработки на „АББА“, „Бийтълс“, Гершуин, Майкъл Джексън и други поп изпълнители.
Днес оркестърът има много записи и участва в различни прояви . Той е истинска емблема за града, когато има големи градски събития! [Прочетете още…]
Оркестърът на ВМС свири Коледно и безплатно
Днес:
23 декември
Коледен концерт на Духовия оркестър на ВМС- Варна
Място: Фестивален и конгресен център
ВХОД СВОБОДЕН [Прочетете още…]
Варна получи ключа на Европейската младежка столица
В Азербайджанския град Гаяджа,
който е бил столица на младежта за 2015 година се е състояла церемония, на която кметът- Елмар Валиев е предал символичния ключ на Европейска младежка столица на кмета на град Варна- Иван Портних.
Така вече нашият град става истински притежател на титлата ,,Европейска младежка столица-2017 година”. [Прочетете още…]
Овеч- крепостта на Провадия
Не, това не е Китайската стена, а крепостта Овеч, погледната отгоре. Крепостта Овеч е каменна твърдина, която е разположена източно от град Провадия, на 53 км западно от град Варна и на 410 км източно от гр. София.
Самото градче Провадия е селище с над 15-вековна история. Археологозите смятат, че тук е имало селище още в V в. пр. Хр.
Предполага се, че град правят византийците, защото изграждат крепост, която да ги защитава от нахлуващите от север войнствени племена. Тъй като е имало проход, теснина- те дали името на крепостта Проват /някой учени твърдят, че Проват, преведено от старогръцки означава овца/. Може би това наименование е било по-лесно и близко на българите за произнасяне и те по-често употребявали името Овеч, а може би и заради добре [Прочетете още…]
13 Тънки мисли
След всеки кандидатстудентски изпит се получава сбирка от мъдрости, които са сложна комбинация от учено -недоучено, разбрано-недоразбрано и лично схващане на кандидатите.
Тук са 13 от най-впечатляващите мисли. Кой как ще ги разбере? -въпрос на усещане .
Забвано е…
1. “Разликата ме
жду царя и президента е тази, че царят е син на баща си, а президентът не е.”
2. “Смъртта на цар Симеон сложила край на живота му.”
3. “Карл V е роден при леля си, защото майка му тогава не била там.”
4.”Христо Ботев налял туба бензин в огъня на революцията със своята поезия. [Прочетете още…]
Смях
Една малка шега ,
която показва съвременна ситуация в клас и
как учениците възприемат учителката си,
която се опитва по всякакъв начин да извади изпитвания от ,,учебното му затъмнение”. [Прочетете още…]
Деца потропват хорце
Не мога да не сподeля това видео. Причините са поне 2:
1. Тези български деца живеят в чужбина, а играят толкова сърдечно и с желание българско хоро.
2. Това видео носи Коледно настроение, което са си създали българите от училище ,,Христо Ботев” в Ню Йорк.
Весела Коледа, приятели!
Бъдете здрави и живи и пазете българското огънче, защото нашият народ е дал на света много талантливи и умни хора, а историята му вече има повече от 1300 години!
Благодаря за споделения материал! Доствихте ми удоволствие! [Прочетете още…]
Благотворителност
И тази година традиционният Коледен базар в нашето училище се провежда и то твърде успешно.
Основната заслуга е на няколко наши учители, които се занимават с ораганизацията, подреждането на предметите и осъществяването на конкурса за най-красива сурвачка и най- оригинална обредна питка. [Прочетете още…]