Коледa e !

Една малко тъжна Коледна песен!kollll
Искам да я споделя,
защото за много български семейства
зимните празници са като в текста на тази песен.
Хубав и светъл ден!
[Прочетете още…]

Коледуване

Коледуване е наш обичай, преминал през времето и изпълняван и днес. Той носи надежда за добро и благополучие.
Ритуалът се изпълнява само във времето от полунощ до изгрев слънце на Бъдни вечеренят преди Рождество.
koledarivvВярвало се, че точно в този момент излизали вампири, таласъми и други неестествени сили, носители на зло и нещастия. Само коледарска дружина със своите песни имала сила да прогони такива създания. Пеенето трябвало да се прави до изгрев слънце, защото с появата на утринната светлина силата на коледарските песни изчезвала .
Коледуването, извършвано в миналото създало голямо разнообразие от песни, наричания, пословици и гатанки.
Подгoтовката на дружината започвала около седмица по-рано- след Игнажден. [Прочетете още…]

Български език

И при Вас ли е така сега?%d1%81%d1%83%d1%83%d1%83%d1%83%d1%83%d1%83
Вече очаквате Нова година
при баба и дядо и искате да сте сурвакари,
защото само магическата сила на вашата сурвачка може да гони зли сили и
,,да дарява здраве на гърбина”.
Весело и успешно сурвакане! [Прочетете още…]

Легенда за първата икона

Радвам се , че имам късмет с учениците в моя клас.Те са много различни и всеки има някакъв талант. Миналата година направихме с Калоян К. този запис и сега мисля, че той има място в дните на светлия християнски празник.

photo(3)
художник-К.Колев

Тази икона е нарисувана момчето, кагато то беше в 3 клас. На живо тя е по-красива, отколкото снимана през моя телефон.
И за да се представи малкият иконописец, тогава записах неговият разказ,, Легенда за първата икона”.
Детето разказва на ,,прима виста”-без да чете и без специална предварителна подготовка. [Прочетете още…]

Хубав празник!

Моят сутрешен поздрав днес е една прекрасна фотография, с която авторът : Любо Митков / за когото нямам повече информация / е успял да улови миг от нощта над  Вароша и е нарекъл снимката си ,,Вечерна Вароша”.
Сякаш духът на надеждата и вярата в светлото надникват от небето към хорските домове.
Благодаря ти, Любо!
Бъдете здрави и направете място в сърцата си на добрите чувства, а в умовете- на добрите мисли!-ЛИЛИkoleda

Катедралният храм на Варна

Катедрален храм-паметник “Успение Пресвятия Богородици” е разположена в самия център на град Варна. Днес катедралата “Св. Успение Богородично” е еднa от най-известните постройки в града.катедралата
Честта да положи основния камък на бъдещия храм имал княз Александър І Батенберг, който пристигнал във Варна на 4 август. Самата церемония била на 22 август 1880 г. след тържествен молебен, с благословия от митрополит Симеон и в присъствието на много българи и арменци. След водосвета князът помилвал всички затворници от варненския затвор, на които им оставали три месеца до края на присъдата. Избраното име- “Успение Пресвятия Богородици”, било в памет на всерусийската императрица Мария Александровна, българска благодетелка и леля на княза, починала наскоро. Първоначално избраните 5000 кв.аршина общинско място до правителствения дом (в градинката зад Часовника) не се харесало на княза. [Прочетете още…]

Исус от Назарет – 1, 2, 3, 4 част

Един филм, направен по книгата на Йозеф Ратцингер Бенедикт XVI.%d0%b8%d1%81%d1%83%d1%81
За християните Иисус от Назарет е Божият син, който умира, за да изкупи греховете на човеците и възкръсва от мъртвите, тържествувайки над греха и смъртта. За нехристияните той е какво ли не – мит, политически революционер, неразбран пророк.
В книгата и филма са поставените въпросите:
Защо Иисус е бил отхвърлен от религиозните първенци по онова време?
Кой е отговорен за Неговата смърт?
Създал ли е църква, която да подеме делото Му?
Как е гледал на своето страдание и смърт?
А как ние би трябвало да гледаме на тях?
И най-важното – наистина ли е възкръснал от мъртвите и какво означава това?
Сега е точно времето за този филм. Ролите се изпълняват от съзвездие майстори- актьори.
Хубав празник! [Прочетете още…]