Мили деца, ако вчера тук сте поправили разказчето за будителите, сега то отново има недостатък.
Компютърът е разбъркал реда на изреченията и така е развалил текста.
Можете ли да го възстановите?
Ше Ви бъде по-лесно, ако си спомняте как вчера сте редактирали правописните му грешки.
Приятно забавление! [Прочетете още…]
Геометрични понятия
Тази игра е подходяща за ученици от 3 клас.
Тя ще им помогне да запомнят основните математически понятия,
изучавни в часовете по математика .
Приятно забавление! [Прочетете още…]
Човекът и природата
Тази игра е подходяща за ученици от 3 клас.
Тя ще им помогне по-лесно
да запомнят най-важното от изучаването в часа по Човекът и природата.
Приятно забавление! [Прочетете още…]
4 Стъпки за бърза презентация
Създаването на презентации може да се превърне в истинско удоволствие за всеки !
Ще Ви кажа моя начин. Може да предизвика някой да се гмурне в морето на технологиите.
Правя предварителната уговорка, че не мога да си служа с точната терминология, тъй като нямам такава специалност, но пък си мисля, че така ще бъда разбрана по-добре точно от онези, които до днес са бягали от компютрите или са били предубедени, че това не е за тях.
И така: [Прочетете още…]
Акордеон + баян = приятно звучене
Едно много закачливо,весело и приятно изпълнение на две прекрасни,
млади руски момичета.
Група «Невесты» е уникално явление в руската музикална естрада. Тя е създадена през 2009 година, след сериозен държавен кастинг. В момента дуетът е в състав: Ирина Баришева –Русия и Анна Зубрицкая –Украйна. Музиката им грабва с оригиналното си звучене, изавадено от популярните народни инструменти: баян и акордеон. Момичетата са носителки на различни награди.
Насладете се! Убедена съм, че ще Ви хареса...
[Прочетете още…]
6 заблуди за руския език
Попаднах на интересна руска публикация, която се опитва да докаже, че някои от водещите проблеми в руския език са изкуствено засилвани от езиковедите. След като я прочетох, разбрах , че и у нас е имало подобни дискусии, спорове и мнения за развитието на българския език.
Без да имам претенции за перфектен превод- вижте какво в общи линии се твърди в публикацията:
1. мнение: Руският език умира.
Не е вярно: Руският език е умирал много пъти. За гибелта му се говорело още в 19 век, когато често разговори се водели на френски език. Съвременният руски език се е родил с Граматиката на Михаил Ломоносов. До този момент за него се използва терминът: ,,древноруски, староруски и великоруски”.
Големи промени в руския език внася Петър Първи, под чието влияние се опростява древноруският език. За тези промени Ломоносов казал: ,,При Петър Първи не само болярите, но и буквите захвърлиха широките шуби и ги замениха с летни одежди”. Започнали спорове, че тези промени ще доведат до постепенната смърт на езика, а той дори се развивал.
2. мнение: Руският език страда от навлизане на чужди думи.
Това е тема, често обсъжданa от образованите хора в Русия. Много руски думи имат чужди корени- но това не може да се каже, че са чужди думи./чай-китайска дума, гитара-италианска, флаг-има холандски произход/ [Прочетете още…]
10 поговорки-ама баш наши

Поговорката е народно умотворение, което е вложено в стегнат израз с преносно значение. Тя крие мъдрост, придобита от житейския опит на хората.
В учебниците има много поговорки и ние учим децата, че те са добри поучения. Но ако се вгледаме внимателно всяка поговорка може да има и не толкова добър смисъл.
1. Преклонена главица, сабя не я сече.
Това изречение носи в себе си една черта от българската народопсихология. Мъдрост, извлеена от 500 години робство. С една дума от това изречение трябва да разбираме: Стой си, където си, и мирувай. Несправедливостта не е твоя работа. Бунтът е за ненормалници. Бъди наведен и мълчи. Нещата колкото и да са зле, ще се разминат. А ако после съвсем се влошат, нищо, още повече ще наведем главица. Няма сабя, която да може да достигне толкова ниско, колкото нашият врат. А и да не забравяш – срещу ръжен не се рита! Изобщо!
2. Много хубаво не е на хубаво
Едва ли има нация, която толкова упорито отказва да приема сполетялото го щастие. Ако нещо е хубаво- нещо не е наред. Понамирисва тая работа… Многото хубаво е капан за наивници. И като един истински българин трябва постоянно да го [Прочетете още…]
Тест- Старопланинска област
Мили ученици, с тази игра можете да проверите![]()
какво и колко сте запомнили за Старопланинската област
от изучаваното в часовете по Човекът и обществото.
Приятно забавление! [Прочетете още…]