Да се забавляваме с анимационните герои

imagesDECAKOOOOOO4За тези,които обичат да се забавляват.Тук можете да играете с различни анимационни герои.Можете и да си направите Ваша снимка, но допълнена от муцунка или ушенца на някое животинче.Тези игри не са образователни,те са развлекателни.
Приятно забавление!
imagesRRRRRRR-Копие3Игри с анимационни герои

Джобс- филм /Jobs/

Това е филмът, който разказва житейската история на съвременния гений –Стив Джобс-създателят на ,,Епъл”. Неговият образ пресъздава Аштън Къчър.
Лентата излиза на екран през август 2013 година и у нас е завъртяна  още същата година.
Всички, които обичат филми за живота на велики личности си мисля,че ще го харесат.
Приятно гледане!
/Филмът може да се гледа от всяка възраст, но е подходящ за лица над 12 години.
Родители, преценете!/
Сценарист: Мат Уайтли
Режисьор: Джошуа Майкъл Стърн
В ролите: Аштън Къчър, Джош Гад, Дермът Мълрони, Матю Модайн, Дж. К. Симънс, Лукас Хаас

Календарът

От стари времена хората са искали да сложат ред в своето всекидневие и задълженията си като участници в обществото, в изпълнението на своите религиозни обичаи.В началото са се ориентирали по сезонните промени, по смяната на деня с нощта или промяната на самия ден.Това не било достатъчно .
Първи сполучлив опит да подредят сезоните и дните във времето, за да има ред и в обществения живот правят Древните римляни.Убийството на цезар-ris.PilotiВ началото те имали календар от 10 месеца, но той не отговарял на сезонните промени и извършваната селскостопанска работа.Всеки гражданин имал да плаща всеки месец задължения към държавата и за да не забрави, си водел тефтер-наречен ,,календариум”.
Получавало се разминаване в изплащането на дълговете и прибирането на реколтата, чувствало с някакво разминаване във времето .Ето защо по-късно, по примера на етруските, римляните разделили годината на [Прочетете още…]

Моите български хора!

Това са моите любими български хора!
Това е началото на моята българска седмица!
Това е моят седмичен поздрав за всички, които поглеждат тук-Дунавското, Елениното, Чичовото……

..Елено моме,Елено.                                 Давай ,чичо.Давай,бе чичо,
Не гази сено зелено,                                  една буца кюмюр,бе чичо,
че са го момци косили                             една буца кюмюр ,бе чичо,
и млади моми пластили”…..                 че ти играм оро , бе чичо….
Това помня от моето детство, когато всичко отивахме по празник на мегдана ,
за да играем под звуците на селската духова музика….Беше хубаво!

Дико Илиев и Дунавското

Всяка Нова година влиза в домовете ни с,,Дунавско хоро”, създадено от Дико Илиев.Неговият ритъм разтуптява силно  българските сърца.
Дико Илиев живее в размирни години и сам попада във водовъртежа на Балканската,Първата и Втората световна войни.Той е роден дикопрез 1898г. в с.Карлуково.На 13 години започва да учи музика във военен оркестър, но на следващата година започват войни. Между кратките покои на сраженията в Първата световна война Дико Илиев пише първото си авторско хоро-,,Искърско хоро”.След края на тази война работи като оркестрант във военното училище на град София , а по-късно като първи тромбонист в оркестъра на Софийската опера.Дико Илиев е имал влечение към мелодии, изпълнявани от духово оркестър .Ето защо, след 1920- и до 1938г година, завръщайки се в родния си край-вече като глава на семейство- той започва да популяризира духовата музика сред населението…Създава духови оркестри, работи като музикален педагог и започва активна копозиторска работа.В този период пише много хора.
Започва Втора световна война и Дико Илиев отново е на фронта.
През 1947 година е удостоен с офицерско звание .Назначен е за диригент на Военния оркестър в Оряхово.В тези мирни години той продължава да прави музика-пише маршове,рапсодия.Ражда се ,, Дунавско хоро”. Самият той казвал ,че веднъж , както гледал вълните на Дунава-мелодията сама дошла в съзнанието му и това [Прочетете още…]

Да се забавляваме с ,,Първи А”!

Happy-TeacherМили ученици, мои интернет приятели,
Ако си почивате, може да се забавлявате със страничката Първи А
Тук има интересни филми, кръстословици и игри за ученици, които знаят това, което се учи в клас..
В горен десен ъгъл-където пише ,,ТЪРСЕНЕ В БЛОГА”-записвате ,,филм“- и ще се появят заглавия,
после пишете ,,кръстословица”– и ще се появят кръстословици.
Ако напишете ,,български език” или ,,математика”-ще се появят образователни игри.
Приятно забавление с Първи А!

Сурвакари

Сега е времето  на   ,,мръсните дни”От стари времена българите вярвали, че то е магическо и умели гадатели можели да видят бъдещето за семействата, за здравето на хората и други. По-страшното в тях било, че ,,мръсните дни” за хората в миналото бил период от време -най-често от Игнажден / 20 декември/ до Йордановден /6 януари/-когато се  говорело, че злите сили са много силни и искат да се настанят в домовете на хората. Тогава се смятало, че магьосници и бродници извършват магически действия за обиране на чуждото плодородие. За да се предпазят от тях, хората създали -Коледарските дружини , чиято песен имала магическа сила преди Рождество и Сурвакарските дружини.суТе се появявали в селата на 1 януари.Настъпвал обичаят –Сурваки.И в миналото българинът посрещал с радост Нова година , но знаел, че ,,мръсните сили” в този момент са много опасни и затова във всеки дом очаквали с нетърпение сурвакарската дружина, която имала надмощие над злото със своето сурвакане и наричания и така можела да ги предпази.Сурвакарите били  само момченца от 4 до 12 години.
Те носели сурвачки или сурвакници. Изработвали ги от дряново дърво , защото клоните му били много жилави.То първо правело цвят през пролетта, а плодовете му узрявали последни.Хората си мислели, че сурвачка от такова дърво ще даде повече сила на сурвакарското заклинание, така- както издръжлив на сезонните промени е дрянът.Сурвачката била украсявана  с много старание и всичко, което поставяли в плетеницата от клонки имало символно значение.Закичвали я с гердани от пуканки и сушени плодове, с малки гевречета -за плодородие .Усуквали червени конци в клончетата за предпазване от зли очи и уруки.С тях  сурвакарите изпълнявали ритуал -потупване по гърба и изказвали благопожелание за здраве и плодородие. [Прочетете още…]