Гергьовден и ,,Ден на храбростта”

Свети Георги Победоносец e мъченик за християнската вяра, загинал през 303 г. при управлението на римският император Диоклециан.герг
В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Празнува се на 6 май и се чества от всички. Вярва се , че с него започва селскостопанската работа,която спира на Димитровден.
Св. Георги е повелител на пролетната влага и покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. В българската духовна култура това е един от най-големите празници, почитан след Великден.. В редица народни песни се пее:Хубав ден Великден, още по-хубав -Гергьовден.В нощта срещу празника, преди да пропеят петлите,хората [Прочетете още…]

Моите български хора!

Това са моите любими български хора!-Дунавското, Елениното, Чичовото……

..Елено моме,Елено.                      Давай ,чичо.Давай,бе чичо,
Не гази сено зелено,                     една буца кюмюр,бе чичо,
че са го момци косили                 една буца кюмюр ,бе чичо,
и млади моми пластили”…..          че ти играм оро , бе чичо….
Това помня от моето детство, когато всичко отивахме по празник на мегдана ,
за да играем под звуците на селската духова музика….Беше хубаво!

Хора и песни-защо не?

Всяка нация е създала своя култура, традиции и обичаи. В тях е съхранена народната памет-онова, което често хороисториците не записват, онова, което е преживял обикновения народ-онзи, който се изправя пръв-преди своите владетели -пред лицето на бедите, които застрашават страната и нейното бъдеще, онова ,,просто” население, което първо понася негативите на исторически грешки и неудачи………..Да живеят традициите и творчеството на народа ни……
И в тази връзка-какво толкова, че децата щели да учат ,,задължително”-народни танци……И без да е задължително има българи, които предават песните, танците, занаятите си на своите наследници.
Отново публичното пространство се пълни с разни тълкования по новия просветен закон, разни коментари…….Приказки и мнения да искаш!!!
Той – народът ще си пее и танцува, както винаги – в добро и лошо. [Прочетете още…]