Внимание-млади колеги!

учитеАко сега бях млад учител-около 28 годишен, с малък педагогически опит и ми поверят на септември първи клас-нямаше да се справя.Нещо повече-без да искам, мога да не опазя и здравето на децата.
Защо?
1. Голям брой ученици в класа-и в миналото е било така:даже класовете са достигали до 40-45 ученици.
2. Разнороден състав –и в миналото  е било така:
-деца с много личностни и индивидуални особености- хиперактивни , агресивни, без необходимата психическа и обучителна готовност за училище, деца от семейства с проблеми-социално слаби, родители на ,,гурбет” в чужбина, разведени родители, деца, живеещи само с един родители или при друг баща…..-в миналото не е било съвсем така.
3. Деца СОП-доказан и недоказан-в миналото изобщо не е било така.
4 .,,Ревящи” първокласници- всяка година вече в някоя паралелка 1 клас има [Прочетете още…]

Гордиевият възел

Много често напоследък се сещам за тази история:
Сигурно , когато Ви се е случвало да се появи пред вас проблем -сте го назовавали ,,гордиев възел”. Знаете ли, че зад това словосъчетание се крие цяла история и означава, че има проблем, който може да бъде решен само с нестандартен начин и силна енергия, а не- както се развързва истински възел, колкото и сложно направен да е той….И кой разрешил така проблем-великият-Александър Македонски……той просто разсякъл възела с меч…Alexander_cuts_the_Gordian_KnotГОДИИ
Легендите разказват, че във Фригия трябвало да си избират цар .Оракулът казал на хората, че трябва да сложат за цар първият, който в деня за избор отива към храма на Зевс. Те зачакали пред храма и видели по пътя да се задава каруцата на обикновения земеделец Гордий.Провъзгласили го за цар според пророчеството на Оракула.Гордий, в знак на благодарност подарил каруцата на храма и я завързал с много здрав възел за една колона.Скоро решили да преместят каруцата, но никой не можел да развърже гордиевия възел.Мъжете отишли отново при Оракула, за да им каже какво да правят ,за да преместят каруцата. [Прочетете още…]

,,Цитирано”-Бранимир Петров

даскккСпокойно, колеги…..Вие си го знаeте , ама ако искате-прочетете..,,Става ясно, че 10% може и да има, но за млади специалисти.” …,,Бургаснюз”-Бранимир Петров

,,Не го твърдя аз, системата го казва. Моята е ясна – хората, без които нямаше да ме има на този свят и нямаше да ви занимавам с писанията си, бяха учители. Отидоха си от света ни с мизерни пенсии. Тази, която роди, отгледа и възпита децата ми и която вече 40 години търпи всичките ми магарии и вътрешни драми, беше учителка. Изпрати над 20 випуска и се пенсионира в деня, когато имаше право на това. Повече не можеше да остане. Защото не искаше. Аз навремето се изучих и за учител. Не станах. Явно съм усещал, че ми липсват много неща, за да стана. Казано просто, некадърен бях за това.
Така че, не аз написах заглавието. Нито право имам, ни сърце, ни съвест ще ми дадат да напиша такова нещо. Пак ви казвам, системата го написа. И ето защо.
На нея, на системата не й е изгодно това, което вие правите. [Прочетете още…]

Garda- езеро от приказките

Направете си разходка около и в езерото Гарда -Италия с това видео.гарда
Ако знаете език-ще разберете какво Ви разказват.
Ако не-самата гледка ще Ви изпълни с красота и ще Ви зареди с енергия
Приятна разходка! [Прочетете още…]

Кристо, Анани , Стефан- братя Явашеви

Знаете ли, че и тримата братя Явашеви са направили много в своята родина и извън нея.
Родени в семейство на инженер от Варна и дъщеря на македонски търговец от Солун, всеки от тях тръгва по различен път и прави толкова много, че оставят името на фамилията си в списъка на семействата, дали принос в развитието и популярността на страната ни.

инж.Стефан Явашев   анани явашев   кристо

Стефан-прави състава на миещия препарат ,,Веро”.
Анани-изиграва роли в много театрални постановки и филми.
Христо-вече известен като Кристо- художник и създател на монументални инсталации.
Лично аз не разбирам от това изкуство, но след като този човек е направил милиони от тази работа и е станал известен по цял свят- значи това е велико. Христо напуска родината , защото много рано разбира, че тя не може да му даде поле за изява, че тя не би разбрала неговите идеи. И така от Габрово , през Париж , през Ню Йорк -д о плаващите кейове в Италия….кейове
Един творец, който направи така, че в последните дни името България се споменава до неговото име и прави горди всички, които са българи.
Предлагам Ви да чуете какво казва великият автор в интервю пред друг известен българин-журналистът Тома Томов.
Интересно….пътят му на бежанец много прилича на този, по който вървят сегашните бежанци….. [Прочетете още…]

Български език

images  1Ваканцията е време за игри на открито и забавления, за четене на книги и занимание  с хоби.
Вижте какво ни разказват в този малък текст.
Зa съжаление -с лош правопис.Вие ще видите ли грешките?
Проверете знаете ли [Прочетете още…]